Wydanie nr 115/2024, Środa 24.04.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Fidelis, Erwin, Horacy, Egbert, Grzegorz, Horacjusz, Aleksja, Aleksy, Aleksander, Saba
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowości w Szkole Łacińskiej w Malborku - 08.02.2017

Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zachęca do skorzystania z oferty nowych zajęć i atrakcji realizowanych w Szkole Łacińskiej na Starym Mieście.

 

1. MALBORSKI KLUB FILMOWY

17 lutego br., w sali wielofunkcyjnej (poziom 2) odbędzie się pierwsza emisja filmu w ramach inauguracji działalności Malborskiego Klubu Filmowego.

Klub poprowadzi instruktor MCKiE, Violetta Jankowiak. Filmowe spotkania połączone z dyskusją, w czasie których prezentować będziemy przełomowe filmy polskiej i zagranicznej kinematografii, początkowo będą się odbywać raz w miesiącu.

Jeśli zainteresowanie tą propozycją będzie duże, będziemy dążyć do zwiększenia częstotliwości pokazów.

Bilety w cenie 7 zł i 5 zł (ulgowy) można nabyć przed seansem w kasie znajdującej się na poziomie -1 Szkoły Łacińskiej (skansen rzemiosł).

Jako pierwszy zaprezentujemy film w reżyserii niedawno zmarłego mistrza Andrzeja Wajdy,

"Popiół i diament" (1958 rok - wersja odnowiona cyfrowo). Wyjątkowa kreacja Zbigniewa Cybulskiego w roli młodego AK-owca, który dostaje rozkaz zabicia sekretarza PPR, zachwyciła widzów i krytyków w Polsce i na świecie. Sam film  zrealizowany został na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem i przez wielu znawców uważany jest za największe osiągnięcie tzw. polskiej szkoły filmowej.

Jak wszyscy wiemy, Andrzej Wajda, jako pierwszy polski reżyser, otrzymał w 2000 roku specjalną Nagrodę Akademii Filmowej - Oscara przyznanego za całokształt twórczości. Z kolei w filmową podróż jachtem "Christine" zabierze nas w "oscarowym" miesiącu marcu inny słynny  polski filmowiec, laureat Oscara za film "Pianista", a także reżyser pierwszego polskiego filmu nominowanego do Oscara "Nóż w wodzie", Roman Polański. 17 marca, o godzinie 17:00, w Szkole Łacińskiej obejrzeć będzie można drugi z wymienionych filmów, który zapoczątkował międzynarodową karierę Romana Polańskiego.

2. NOWE WARSZTATY

Zapraszamy także do skorzystania z nowej oferty zajęć w Szkole Łacińskiej. W skansenie rzemiosł we wtorki proponujemy "Lekcje żywej historii - średniowiecze" oraz warsztaty piśmiennictwa i czerpania papieru.

Lekcje żywej historii – średniowiecze
Wtorek, godz. 9:00 – 10:30, 11:00 – 12:30, 13:00 – 14:30
Dla kogo: przedszkola, SP klasy 1-3 i 4-6, gimnazja, licea

Średniowiecze określane jest również jako wieki ciemne, jednak czy to prawda? Jacy byli ludzie w wiekach średnich? Jak wyglądało ich życie i czy było niebezpieczne? Każdemu średniowiecze kojarzy się z królami, księżniczkami i wojnami – czy jest to trafne i jak się wzajemnie przenikało?

Jaka była rola kobiety w tym czasie? Na zajęciach tych poznacie nie tylko odpowiedzi na powyższe pytania, lecz przybliżona zostanie sylwetka ludzi średniowiecza i ich codziennego życia oraz tajniki uzbrojenia.
 
Warsztaty czerpania papieru i piśmiennictwo
Środa, godz. 9:00 – 10:30, 11:00 – 12:30, 13:00 – 14:30
Dla kogo: przedszkola, SP klasy 1-3 i 4-6, gimnazja, licea

 

Czerpanie papieru

Nim wynaleziono papier, ludzie wykorzystywali inne materiały do spisywania ważnych dla nich informacji. Na zajęciach powiemy, co mogło służyć w tym celu oraz o tym, jak wyglądał papier w okresie średniowiecza. Czym różni się współczesny papier od papieru szmacianego z okresu średniowiecza? Nie tylko wyjaśnimy różnice, lecz każdy uczestnik zajęć będzie miał okazję zrobić swoją własną kartkę.

Piśmiennictwo

Okres średniowiecza to czas, gdy pismo stopniowo zyskiwało na popularności. Umiejętność pisania w tym okresie była dostępna wąskiej grupie osób i sama w sobie stanowiła prawdziwą sztukę. W trakcie zajęć nie tylko powiemy o tym, jak kiedyś wyglądało piśmiennictwo, lecz pokażemy i nauczymy gotyckiego pisania gęsim piórem.
 
Nową ofertą Multicentrum są natomiast :

warsztaty składania modeli z klocków K’next.
 
Poniedziałek, godz. 12:00 –14:00,
Środa , godz. 9:00 –11:00, 
Dla kogo: SP klasy 1 - 3 , 4-6, gimnazja

Zestawy K'Nex to jedne z najbardziej popularnych klocków konstrukcyjnych na świecie. Wspaniale łączą ze sobą zabawę i naukę. Wymagają wyobraźni przestrzennej, koordynacji ruchowej oraz ćwiczą zdolności typowo manualne. Nasze zestawy można układać samemu jak i w grupie.

Każda konstrukcja jest wyposażona w silnik który wprawia nasze dzieło w ruch. Diabelski młyn, ogromny rollercoaster a może jeżdżący robot ? Każdy znajdzie coś dla siebie.

Podczas zajęć do dyspozycji uczestników są gotowe zestawy wraz z instrukcją budowy. Można również skorzystać z pomocy instruktora. Dobra zabawa gwarantowana !
 
Opłaty za zajęcia zgodnie z cennikiem dostępnym na http://www.edu.kultura.malbork.pl

 

3. SEKCJA GIER PLANSZOWYCH
 
 Poniedziałek, godz. 16:00 –19:00,
Dla kogo: SP klasy 4-6, gimnazja i...wszyscy miłośnicy planszówek

Sekcja  gier planszowych to zajęcia skierowane dla wszystkich miłośników gier w tradycyjnym wydaniu. Stanowią fantastyczną alternatywę dla komputerów i telewizorów. Spotykamy się w każdy poniedziałek o godzinie 16 w Multicentrum w budynku Szkoły Łacińskiej.

Poznaj fantastyczny świat Magii i Miecza, Warhammera, zagraj m.in we "Wsiąść do pociągu", "Osadników z Catanu", "Robinsona Crusoe", "Pandemię", zabaw się ze znajomymi przy "Dixit", "Tabu", "5 sekund" lub zostań milionerem w "Monopoly" lub mistrzem słowa w "Scrabble".

Jeśli masz w domu grę a nie masz z kim grać - przynieś ją do nas i zagrajmy razem. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Przyjdź, zagraj, poznaj innych fanów planszówek!
 

4. NOWE FILMY W PLANETARIUM

Zapraszamy również do malborskiego planetarium, które w ostatnim czasie wzbogaciło sie o dwa nowe filmy - "Mała Gwiazdka", dedykowana najmłodszym odbiorcom (3-9 lat) oraz "Szalona wyprawa na planetę Ziemia", dla dzieci i młodziezy w wieku 9-16 lat. W sumie w ofercie planetarium znajdują sie 3 filmy. Więcej na http://www.edu.kultura.malbork.pl/Oferta/planetarium.htm

 

„Mała Gwiazdka” (tyt. oryg. „The Little Star That Could”) -  

Projekcja przeznaczona dla najmłodszych widzów, w wieku od 3 do 9 lat.

Czas trwania 25 minut. Dubbing polskojęzyczny.

Przedstawia różne rodzaje gwiazd i inne obiekty niebieskie, takie jak planety Układu Słonecznego, galaktykę Droga Mleczna i mgławice. W przystępny sposób zapoznaje dzieci z budową i charakterystycznymi cechami planet Układu Słonecznego oraz z pojęciem temperatury barwowej gwiazd.
 
Film rozpoczyna się od widoku małej, żółtej gwiazdki, która wyrusza w podróż po kosmosie w celu znalezienia jakichś planet. Po drodze spotyka gwiazdy o różnej jasności, barwie i temperamencie, które niestety nie mają swoich planet i wytykają gwiazdce jej przeciętność.

Na koniec, zmartwiona gwiazdka rozmawia z samą Drogą Mleczną po czym odkrywa, że ma własne, małe planety i że dzięki temu jest wyjątkowa. Planety następnie przedstawiają się małej gwiazdce i opisują swoje ciekawe cechy.

                                                                      
"Szalona wyprawa na planetę Ziemia” (tyt. oryg. Earth's Wild Ride).

Czas trwania 23 minuty. Dubbing polskojęzyczny.

Film przeznaczony dla młodych widzów w wieku od 9 do 16 lat. 

Z perspektywy mieszkańców fikcyjnej bazy na Księżycu pokazuje Ziemię i zachodzące na niej zjawiska, takie jak świat dinozaurów i ich zagładę przez upadek meteorytu, zlodowacenia, jaskinie ludzi pierwotnych, burzę, krążenie wody w przyrodzie, aktywność wulkaniczną.

Dodatkowo, widzowie są zaznajamiani z pojęciem zaćmienia Słońca i podstawami obserwacji astronomicznych. Pokaz jest bogaty w efektowne animacje 3D.
 
Film rozpoczyna się od widoku lądujących na Księżycowej bazie statków kosmicznych. Gdzieś obok, rodzina astronautów (dziadek z wnuczkami) obserwują Ziemię przez teleskop, na Ziemi właśnie widoczne jest zaćmienie Słońca.

Wędrujący cień Księżyca przesuwa się przez kontynent Europy, przekraczając go, inspiruje dziadka do snucia wnuczkom interesujących opowieści o zlodowaceniu (na ekranie widoczne jaskinie i mamuty), wybuchach wulkanów (fascynujący lot nad potokami lawy), zagładzie dinozaurów (wielki dinozaur nad widzami i upadek meteorytu), krążeniu wody w przyrodzie (groźna burza z piorunami a następnie płynięcie rzeką w kanionie)
 

"Ku  krańcom wszechświata" (tyt. oryg. "Touching the Edge of the Universe").

Film przeznaczony dla widzów w wieku od 14 lat.

Czas trwania 47 minuty. Dubbing polskojęzyczny.

Europejska Agencja Kosmiczna przygotowała ten seans, by umożliwić każdemu spojrzenie z bliska na cuda Kosmosu, w którym żyjemy.

Film wykonany z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii w 2009 roku.

Czterysta lat po odkryciach dokonanych przez Galileusza przy pomocy prymitywnego teleskopu w przestrzeń kosmiczną zostały wystrzelone dwa satelity naukowe — Herschel i Planck. Spoglądają w zakamarki Wszechświata widząc zjawiska, których nasze oczy nie są w stanie ujrzeć.

Obserwują narodziny gwiazd i chwile, w których nasz Wszechświat był jeszcze w wieku niemowlęcym.
Film zabiera widzów w zapierającej dech w piersiach podróży, opowiada ekscytującą historię poprzez oszałamiające efekty wizualne.

 

Informacja: MCKiE

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.