Wydanie nr 175/2018, Niedziela 24.06.2018
imieniny: pokaż (4 imiona)Emilia, Wilhelm, Danuta, Jan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
Internet Światłowodowy i Kablówka 3 Generacji w Malborku

Powiat Nowodworski. Cofka, podtopienia, pożar w Jantarze, wypadek w Kmiecinie, gołoledź i oblodzenia - 05.01.2016

Powiat Nowodworski. Cofka, podtopienia, pożar w Jantarze, wypadek w Kmiecinie, gołoledź i oblodzenia - 05.01.2016 fot. Edyta Kozakiewicz
Od wczoraj w powiecie nowodworskim panują bardzo trudne, warunki pogodowe oraz zagrożenie powodziowe w wyniku cofki. Działania służb i sytuację wyjaśnił nam st.kpt. Jarosław Gryciuk z-ca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim.

W związku z silnym wiatrem z kierunku północnego i północno-wschodniego mamy do czynienia ze zjawiskiem cofki, w wyniku której doszło do przekroczenia stanów alarmowych na ciekach wodnych naszego powiatu - wyjaśnia st.kpt. Jarosław Gryciuk z-ca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim. 

W najniebezpieczniejszym momencie około godziny 2.00 w nocy stan wody na rzece Szkarpawa wynosił 654 cm to jest o 64 cm więcej niż stan alarmowy.

W tym okresie mieliśmy najwięcej zgłoszeń związanych z zabezpieczeniem newralgicznych punktów infrastruktury przeciwpowodziowej. Przy użyciu rękawów przeciwpowodziowych oraz worków z piaskiem zabezpieczaliśmy budynki w miejscowościach: Kąty Rybackie – Muzeum Zalewu Wiślanego, Jazowa, Sztutowo – cegielnia, Kobylej Kępie, Żelichowie, Rybinie w Krynicy Morskiej przy ul. Lipowej i Rybackiej w Nowym Dworze Gdańskim przy ulicach Sikorskiego, Podmiejskiej i Bałtyckiej.

Pompowaliśmy wodę w budynkach zlokalizowanych w Świerznicy oraz w budynku Starostwa Powiatowego Pięć razy wyjeżdżaliśmy do zdarzeń związanych z połamanymi drzewami i konarami drzew. O godzinie 22.20 doszło do wypadku drogowego w miejscowości Kmiecin gdzie działały zastępy straży pożarnej wraz z Policją. W trakcie tego zdarzenia otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalno-usługowego w Jantarze. Do tego zdarzenia zadysponowano 8 zastępów. Dzięki szybkiej reakcji strażaków ze Stegny i Jantara, pożar został zlokalizowany zanim zdążył się rozprzestrzenić. W chwili obecnej, nasze działania związane są z pomocą osobom, których budynki zostały otoczone wodą, przede wszystkim przy ul. Bałtyckiej i Chrobrego, w dalszym ciągu pompujemy wodę z budynku starostwa oraz innych budynków powiatu. Szczególnym utrudnieniem są bardzo trudne warunki drogowe. Gołoledź i silny wiatr powodują, że bezpieczne przemieszczanie zastępów, szczególnie nocą było bardzo utrudnione. Od godziny 20.00 do teraz w działaniach uczestniczyły 22 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowym Dworze Gdańskim oraz niemal wszystkie jednostki OSP powiatu nowodworskiego, łącznie 188 ratowników. Obsada Stanowiska Kierowania została wzmocniona do 4 osób. Prognozy pogody nie napawają optymizmem. Według teraźniejszych prognoz wiatr z kierunku północnego ma się utrzymywać do piątku do godziny 13.00. Jednak stany wód nie wzrastają, w niektórych punktach nieznacznie spadają. 

W razie konieczności udzielenia informacji lub pomocy w związku z ogłoszonym stanem alarmu przeciwpowodziowego prosimy kontaktować się z osobami dyżurującymi pod numerami:

do godz. 15.30- 55 247 24 01 lub 55 625 77 71 

po godz. 15.30 - 55 246 28 51

 

Zobacz wideo.

Edyta Kozakiewicz

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.