Wydanie nr 89/2024, Piątek 29.03.2024
imieniny: pokaż (5 imion)Wiktoryn, Marek, Eustazy, Czcirad, Cyryl
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Znajdź dobrego okulistę

O wzrok należy dbać od najmłodszych lat. Niepokojącym faktem jest to, że w Polsce w zastraszającym tempie rośnie liczba osób mających problemy ze wzrokiem. Jak wybrać dobrego okulistę, który jak najwcześniej wykryje wady i schorzenia wzroku? Czym się kierować przy wyborze i jakich gabinetów unikać?

Cechy dobrego okulisty

Dobry okulista, jak zresztą każdy inny fachowiec, powinien posiadać odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu. Ważne jest również to jakie posiada doświadczenie, czy ciągle się dokształca. To bardzo istotna sprawa, ponieważ obecnie medycyna rozwija się w niesamowitym tempie i terapie, o których kilka lat temu nikt nie słyszał, teraz są wykonywane powszechnie.

Pomocni przy znalezieniu odpowiedniego lekarza będą z pewnością przyjaciele i znajomi. Warto zasięgnąć ich opinii zanim wybierzemy się na wizytę do nieznanego nam wcześniej okulisty. Mieszkańcom Gdańska, Gdyni i Sopotu polecamy Centrum Medyczne Kardiotel: http://www.kardiotel.pl/okulistyka/okulista-gdansk, w którym pracują wykwalifikowani lekarze okuliści.

Jak przebiega standardowa wizyta?

Podstawową czynnością jaką wykonuje okulista podczas wizyty jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Dzięki temu okulista dowiaduje się wszystkiego na temat rodzaju dolegliwości pacjenta, czasu jej trwania, przebytych chorób. Wypytuje również o styl życia, dietę, wiek, choroby oczu występujące w rodzinie pacjenta. Po wywiadzie można przystąpić do podstawowych badań. Jednym z nich jest badanie ostrości wzroku. W badaniu ostrości wzroku do dali pacjent ma za zadanie odczytać znaki, które znajdują się na tablicy Snellana. Obecnie większość gabinetów korzysta z tablic w wersji elektronicznej. Ostrość wzroku oceniania osobno w każdym oku. W przypadku badania ostrości wzroku do bliży, pacjent odczytuje tekst z tablic okulistycznych. W przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas badania (obniżona ostrość w jednym lub obu oczach), okulista korzysta z okularowej korekcji wzroku, która pozwala ocenić czy wada pacjenta jest spowodowana jest nieskorygowaną wadą wzroku, czy też objawem innej patologii oka. Po dodatkowych badaniach wzroku okulista wypisuje receptę na szkła korekcyjne.

Jak często odwiedzać okulistę?

Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od stanu naszego wzroku. Jeśli jesteśmy posiadaczami wad refrakcyjnych, tzn. cierpimy na krótkowzroczność, nadwzroczność i/lub astygmatyzm, regularne wizyty pozwolą monitorować wadę. Wady refrakcyjne koryguje się za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Jeżeli wada utrudnia nam funkcjonowanie możemy omówić z okulistą zniwelowanie jej przy pomocy laserowej korekcji wzroku.

Osoby po 45 roku życia również powinny poddawać się regularnym badaniom wzroku. To ważne, szczególnie jeśli znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka takich schorzeń jak zaćma, AMD czy jaskra.

Wybór dobrego okulisty nie należy do najłatwiejszych, jednak warto poświęcić trochę czasu i znaleźć lekarza, który będzie w stanie zagwarantować najwyższy poziom usług.

Znajdź dobrego okulistę
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.